Chirurgia

LECZENIE OPERACYJNE JAMY USTNEJ

Chirurgia Dentystyczna

 

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic sąsiednich. Jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi stomatologii zarówno pod względem technik jak i materiałów oraz narzędzi wykorzystywanych w trakcie zabiegów. Pozwala to na całkowicie bezbolesne i atraumatyczne usuwanie zębów a także na przeprowadzanie bardziej skomplikowanych zabiegów.

Wykonujemy zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej takie jak:

Ekstrakcje zębów mlecznych i stałych

 

Zabieg polegający na usunięciu zęba z zębodołu. Współczesny rozwój stomatologii znacznie ograniczył wskazania do ekstrakcji. Do najczęstszych powodów usunięcia zębów należą:

 • rozległe zniszczenie zęba przez próchnicę uniemożliwiające prawidłowe założenie wypełnienia lub protetyczną odbudowę
 • pionowe złamanie korzenia zęba
 • zaawansowana choroba przyzębia
 • zęby zatrzymane
 • wskazania ortodontyczne
 • Zabieg usunięcia zęba wykonujemy w znieczuleniu miejscowym i poprzedzamy wnikliwą rozmową z pacjentem o jego stanie zdrowia, dokładnym badaniem jamy ustnej a także diagnostyką radiologiczną, gdyż jak w przypadku każdego zabiegu medycznego mogą istnieć przeciwwskazania do jego wykonania.

  Chirurgiczne ekstrakcje zębów zatrzymanych, niecałkowicie wyrżniętych - w tym zębów ósmych

   

  Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym przy zachowaniu aseptyki pola operacyjnego. Polega na nacięciu dziąsła w okolicy usuwanego zęba. Następnie chirurg przy pomocy wiertła znosi blaszkę kostną umożliwiając w ten sposób właściwy dostęp do zęba, który w razie potrzebny jest dzielony na fragmenty a następnie usuwany. Rana jest zszywana, w 7 - 10 dobie szwy są zdejmowane.

  Plastyka połączenia jamy ustnej z zatoką szczękową

   

  Zabieg wykonywany jest w celu zamknięcia połączenia jamy ustnej z zatoką szczękową poprzez zębodół usuniętego zęba albo lożę po wyłuszczeniu torbieli szczęki.

  Resekcja wierzchołka korzenia

   

  Zabieg polegający na odcięciu wierzchołka korzenia zęba wraz z przewlekłymi zmianami zapalnymi okołowierzchołkowymi. Pozostała część zęba nie jest usuwana . W większości przypadków resekcja pozwala na uratowanie zęba przed usunięciem. Zabieg poprzedzony jest dokładną diagnostyką radiologiczną, wykonywany jest z następujących wskazań:

 • zmiany zapalne przy wierzchołku korzenia zęba nie poddające się leczeniu
 • złamanie narzędzia endodontycznego w okolicy wierzchołka korzenia
 • perforacja w okolicy wierzchołka korzenia zęba
 • zęby zatrzymane
 • złamanie przywierzchołkowej części korzenia
 • Hemisekcja

   

  Zabieg polegający usunięciu jednego z korzeni zębów trzonowych wraz z odpowiadającym mu fragmentem korony. Hemisekcja wykonywania jest - przy sprzyjających warunkach anatomii zęba – w sytuacji gdy korzeń przeznaczony do usunięcia jest bardzo zniszczony przez próchnicę, pęknięty bądź objęty zmianami zapalnymi przy wierzchołku. Pozostawiony w jamie ustnej fragment zęba może być wykorzystany do odbudowy brakującej części zęba lub do przywrócenia ciągłości łuku zębowego przy większych brakach zębowych.

  Radektomia

   

  Zabieg polegający na usunięciu jednego z korzeni zęba wielokorzeniowego bez usuwania fragmentu korony zęba. Radektomia pozwala uniknąć usunięcia zęba w którym problem występuje przy jednym z korzeni.

  Wyłuszczanie torbieli tkanek miękkich i kości

   

  Torbiel jest patologiczną jamą wypełnioną płynem i otoczoną własną torebką, która może rozwinąć się wewnątrz kości lub błony śluzowej. Leczenie torbieli polega na jej chirurgicznym wycięciu.

  Regeneracja kości (Augumentacja)

   

  Jest to zabieg chirurgiczny który polega na wytworzeniu wymaganej ilości tkanki kostnej.

  Jest to zabieg chirurgiczny który polega na wytworzeniu wymaganej ilości tkanki kostnej.
  W praktyce jest to umieszczenie w rekonstruowanej okolicy materiału kościozastępczego oraz pokrycie go specjalną błoną zaporową. Dzięki błonie zaporowej regenerowany obszar jest chroniony przed wrastaniem tkanek miękkich. Po kilku miesiącach, na skutek działania procesów regeneracyjnych materiał ulega przebudowie na pełnowartościową, własną tkankę kostną pacjenta, w którą można wprowadzić implanty stomatologiczne.